Wednesday, February 29, 2012

Testing again

There are always so many recipes on my list and only so many actually get made.  Seriously, what am I thinking when I tear them out of magazines, bookmark them or save them in my inbox?  I'm only one cook with even less time to test recipes now that Little Miss Diva (LMD) is moving around the house.  It's probably a good thing because now I really have to think the through the steps (too many steps...bye bye recipe) and flavors (odd ingredient resulting in a frantic trip to Whole Foods-I'll pass). 

I stumbled upon this breakfast muffin recipe and thought it would be a great go-to for both myself and Little Miss Diva's morning meal.  The ingredients are all things I pretty much keep as staples in my pantry/refrigerator. The steps were simple enough that I could do while LMD napped and still have a little time leftover for myself! The recipe says to serve these fresh out of the oven, but I'm thinking they will keep in the refrigerator for a day or two.  I'm all for homemade breakfast, but who wants to get up early to feed a baby at 7!

Verdict:  They are a tasty treat, but one muffin leaves you still a bit hungry & it was hard for me to think about eating a second biscuit calorie wise.  LMD, who loves some scrambled eggs,  kept spitting it out this one goes and onto other recipes

Tuesday, February 28, 2012

Tuesday's with Little Miss Diva

From Amazon

There are a lot of baby food cookbooks out there.  I was told that Super Baby Food was the golden standard for starting out with pureed foods; however, I found it entirely too long.  I'm easily distracted even when talking about food!  Thankfully, a fabulous friend sent me Baby Love by Norah O'Donnell and Chef Geoff.  They've done a great job of giving you tasty recipes without overwhelming you with too many options.  The 'basic purees' are super easy to make and usually only have 2-3 ingredients.  It's nice to know Little Miss Diva is eating just the basics without any unneeded add-ins.  Most recipes took me about 7-8 minutes to make and saved me a good chunk of change.  For an example, you can buy a bag of peas for $1, which will make about 15-20 servings.  A jar of pureed peas can be anywhere from $.90-$2.00, so it's seriously a great savings without a ton of work.  Little Miss Diva loves all the basic fruit & veggies purees and the delicious meatballs.  Give it a try and let me know what you think!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Template: Blog Designs by Sheila